Etelä-Savo
Etelä-Savo
Bostad
2
Affär
0
Ind.
0
Tot.
2
Pieksämäentie 6a
Flervåningshus · Ansökan
Kuvansintie 1
Småhus · Ansökan
Rantatie 155c
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Kontors-, produktions- eller annan byggnad
Ansökan
Rantatie
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Patavuorentie 36
Ekonomibyggnad · Ansökan
Mutalantie 14
Offentlig byggnad · Beviljad
Torstilantie 197c
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Mäntyläntie 31c
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Virranniementie 28
Bastubyggnad · Klar
Lintulanniementie 46
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Kotkatsalmentie 82a
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Rannantie 165a
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Lammasmäentie 97
Ekonomibyggnad · Klar
Kuvansintie
Offentlig byggnad · Ansökan
Härkälänmäentie 60
Småhus · Ansökan
Rajatie 27
Småhus · Ansökan
Rajatie 27
Småhus · Ansökan
Alatalontie 181
Ekonomibyggnad · Klar
Golftie 14b
Offentlig byggnad · Klar · 24 m²
Etelä-Savo
Etelä-Savo
Bostadsbyggnader
2
Affärsbyggnader
0
Industri
Pieksämäentie 6a
Flervåningshus · Ansökan
Kuvansintie 1
Småhus · Ansökan
Rantatie 155c
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Kontors-, produktions- eller annan byggnad
Ansökan
Rantatie
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Patavuorentie 36
Ekonomibyggnad · Ansökan
Mutalantie 14
Offentlig byggnad · Beviljad
Torstilantie 197c
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Mäntyläntie 31c
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Virranniementie 28
Bastubyggnad · Klar
Lintulanniementie 46
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Kotkatsalmentie 82a
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Rannantie 165a
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Lammasmäentie 97
Ekonomibyggnad · Klar
Kuvansintie
Offentlig byggnad · Ansökan
Härkälänmäentie 60
Småhus · Ansökan
Rajatie 27
Småhus · Ansökan
Rajatie 27
Småhus · Ansökan
Alatalontie 181
Ekonomibyggnad · Klar
Golftie 14b
Offentlig byggnad · Klar · 24 m²
Folkmängd
31.12.2025
4 494
−58 (-1.3%)
Födda
2025
24
Döda
2025
80
Nettomigration
2025
−36
Källa: Statistikcentralen
Statistikcentralens årliga tvärsnitt av alla befintliga byggnader — inte en tidsserie.
* Egnahem: Områdesgenomsnitt: Östra Finland
Flervån.Flervåningshus
346€/m²
RadhusRadhus
478€/m²
EgnahemEgnahemshus
1 190€/m²
+41 (+3.6%)
Månadsdata saknas — visar kommunens årliga €/m² för aktielägenheter.
Nuvarande prisnivå
346€/m²
De 5 största postnummerområdena
Följ byggnationen i Jorois
Prenumerera0
Totalt
2
Källa: Ryhti — kommunens egna bygglov
Källa: Statistikcentralen — landskapsdata (Etelä-Savo)
Pieksämäentie 6a
Flervåningshus · Ansökan
Kuvansintie 1
Småhus · Ansökan
Rantatie 155c
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Kontors-, produktions- eller annan byggnad
Ansökan
Rantatie
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Patavuorentie 36
Ekonomibyggnad · Ansökan
Mutalantie 14
Offentlig byggnad · Beviljad
Torstilantie 197c
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Mäntyläntie 31c
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Virranniementie 28
Bastubyggnad · Klar
Lintulanniementie 46
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Kotkatsalmentie 82a
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Rannantie 165a
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Lammasmäentie 97
Ekonomibyggnad · Klar
Kuvansintie
Offentlig byggnad · Ansökan
Härkälänmäentie 60
Småhus · Ansökan
Rajatie 27
Småhus · Ansökan
Rajatie 27
Småhus · Ansökan
Alatalontie 181
Ekonomibyggnad · Klar
Golftie 14b
Offentlig byggnad · Klar · 24 m²
Pieksämäentie 6a
Flervåningshus · Ansökan
Kuvansintie 1
Småhus · Ansökan
Rantatie 155c
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Kontors-, produktions- eller annan byggnad
Ansökan
Rantatie
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Patavuorentie 36
Ekonomibyggnad · Ansökan
Mutalantie 14
Offentlig byggnad · Beviljad
Torstilantie 197c
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Mäntyläntie 31c
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Virranniementie 28
Bastubyggnad · Klar
Lintulanniementie 46
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Kotkatsalmentie 82a
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Rannantie 165a
Fritidsbostadsbyggnad · Beviljad
Lammasmäentie 97
Ekonomibyggnad · Klar
Kuvansintie
Offentlig byggnad · Ansökan
Härkälänmäentie 60
Småhus · Ansökan
Rajatie 27
Småhus · Ansökan
Rajatie 27
Småhus · Ansökan
Alatalontie 181
Ekonomibyggnad · Klar
Golftie 14b
Offentlig byggnad · Klar · 24 m²
Folkmängd
31.12.2025
4 494
−58 (-1.3%)
Födda
2025
24
Döda
2025
80
Nettomigration
2025
−36
Källa: Statistikcentralen
Statistikcentralens årliga tvärsnitt av alla befintliga byggnader — inte en tidsserie.
* Egnahem: Områdesgenomsnitt: Östra Finland
Flervån.Flervåningshus
346€/m²
RadhusRadhus
478€/m²
EgnahemEgnahemshus
1 190€/m²
+41 (+3.6%)
Månadsdata saknas — visar kommunens årliga €/m² för aktielägenheter.
Nuvarande prisnivå
346€/m²
De 5 största postnummerområdena
Följ byggnationen i Jorois
Prenumerera