Pirkanmaa
Pirkanmaa
Bostad
2
Affär
1
Ind.
2
Tot.
5
Tukkimiehentie 5
Ekonomibyggnad · Klar
Kastintie 2
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Saarelantie 92
Småhus · Klar
Hakkilan rantatie 24
Småhus · Klar · 40 m²
Taipaleentie 396
Ekonomibyggnad · Ansökan
Vesilahdentie 1677
Småhus · Ansökan
Vesilahdentie 1677
Småhus · Ansökan
Urjalantie 40
Ekonomibyggnad · Beviljad
Heinoontie 29
Småhus · Beviljad
Holstintie 43
Småhus · Ansökan
Hangaslamminpolku 30
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Naurismontie 10
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Pitkämäentie 33
Ekonomibyggnad · Klar
Levontie 97
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Nuottanenä 6
Småhus · Klar · 68 m²
Salmenraitti 26
Bastubyggnad · Klar
Peltorinteentie 12
Offentlig byggnad · Ansökan
Kokkijärventie 200b
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Patterimäentie 39
Bastubyggnad · Klar
Kankaanpääntie 29a
Småhus · Klar · 99 m²
Pirkanmaa
Pirkanmaa
Bostadsbyggnader
2
Affärsbyggnader
1
Industri
Tukkimiehentie 5
Ekonomibyggnad · Klar
Kastintie 2
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Saarelantie 92
Småhus · Klar
Hakkilan rantatie 24
Småhus · Klar · 40 m²
Taipaleentie 396
Ekonomibyggnad · Ansökan
Vesilahdentie 1677
Småhus · Ansökan
Vesilahdentie 1677
Småhus · Ansökan
Urjalantie 40
Ekonomibyggnad · Beviljad
Heinoontie 29
Småhus · Beviljad
Holstintie 43
Småhus · Ansökan
Hangaslamminpolku 30
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Naurismontie 10
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Pitkämäentie 33
Ekonomibyggnad · Klar
Levontie 97
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Nuottanenä 6
Småhus · Klar · 68 m²
Salmenraitti 26
Bastubyggnad · Klar
Peltorinteentie 12
Offentlig byggnad · Ansökan
Kokkijärventie 200b
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Patterimäentie 39
Bastubyggnad · Klar
Kankaanpääntie 29a
Småhus · Klar · 99 m²
Folkmängd
31.12.2025
4 440
−53 (-1.2%)
Födda
2025
23
Döda
2025
72
Nettomigration
2025
−15
Källa: Statistikcentralen
Statistikcentralens årliga tvärsnitt av alla befintliga byggnader — inte en tidsserie.
* Egnahem: Områdesgenomsnitt: Västra Finland
Flervån.Flervåningshus
749€/m²
−242 (-24.4%)
RadhusRadhus
1 142€/m²
+10 (+0.9%)
EgnahemEgnahemshus
1 437€/m²
−14 (-1.0%)
Månadsdata saknas — visar kommunens årliga €/m² för aktielägenheter.
Nuvarande prisnivå
749€/m²
De 5 största postnummerområdena
Följ byggnationen i Urjala
Prenumerera2
Totalt
5
Källa: Ryhti — kommunens egna bygglov
Källa: Statistikcentralen — landskapsdata (Pirkanmaa)
Tukkimiehentie 5
Ekonomibyggnad · Klar
Kastintie 2
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Saarelantie 92
Småhus · Klar
Hakkilan rantatie 24
Småhus · Klar · 40 m²
Taipaleentie 396
Ekonomibyggnad · Ansökan
Vesilahdentie 1677
Småhus · Ansökan
Vesilahdentie 1677
Småhus · Ansökan
Urjalantie 40
Ekonomibyggnad · Beviljad
Heinoontie 29
Småhus · Beviljad
Holstintie 43
Småhus · Ansökan
Hangaslamminpolku 30
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Naurismontie 10
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Pitkämäentie 33
Ekonomibyggnad · Klar
Levontie 97
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Nuottanenä 6
Småhus · Klar · 68 m²
Salmenraitti 26
Bastubyggnad · Klar
Peltorinteentie 12
Offentlig byggnad · Ansökan
Kokkijärventie 200b
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Patterimäentie 39
Bastubyggnad · Klar
Kankaanpääntie 29a
Småhus · Klar · 99 m²
Tukkimiehentie 5
Ekonomibyggnad · Klar
Kastintie 2
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Saarelantie 92
Småhus · Klar
Hakkilan rantatie 24
Småhus · Klar · 40 m²
Taipaleentie 396
Ekonomibyggnad · Ansökan
Vesilahdentie 1677
Småhus · Ansökan
Vesilahdentie 1677
Småhus · Ansökan
Urjalantie 40
Ekonomibyggnad · Beviljad
Heinoontie 29
Småhus · Beviljad
Holstintie 43
Småhus · Ansökan
Hangaslamminpolku 30
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Naurismontie 10
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Pitkämäentie 33
Ekonomibyggnad · Klar
Levontie 97
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Nuottanenä 6
Småhus · Klar · 68 m²
Salmenraitti 26
Bastubyggnad · Klar
Peltorinteentie 12
Offentlig byggnad · Ansökan
Kokkijärventie 200b
Fritidsbostadsbyggnad · Klar
Patterimäentie 39
Bastubyggnad · Klar
Kankaanpääntie 29a
Småhus · Klar · 99 m²
Folkmängd
31.12.2025
4 440
−53 (-1.2%)
Födda
2025
23
Döda
2025
72
Nettomigration
2025
−15
Källa: Statistikcentralen
Statistikcentralens årliga tvärsnitt av alla befintliga byggnader — inte en tidsserie.
* Egnahem: Områdesgenomsnitt: Västra Finland
Flervån.Flervåningshus
749€/m²
−242 (-24.4%)
RadhusRadhus
1 142€/m²
+10 (+0.9%)
EgnahemEgnahemshus
1 437€/m²
−14 (-1.0%)
Månadsdata saknas — visar kommunens årliga €/m² för aktielägenheter.
Nuvarande prisnivå
749€/m²
De 5 största postnummerområdena
Följ byggnationen i Urjala
Prenumerera