Kanta-Häme · 44 000 invånare
Kanta-Häme · 44 000 invånare
Bostad
2
Affär
0
Ind.
0
Tot.
2
Rajapolku 2
Flervåningshus · Ansökan
Uranuksenkatu 1a
Flervåningshus · Ansökan
Upokkaantie 19b
Småhus · Ansökan
Kalevankatu 10
Flervåningshus · Ansökan
Kalevankatu 10
Flervåningshus · Klar · 1599 m²
Keskuskatu 15
Offentlig byggnad · Ansökan
Heiniläntie 58
Småhus · Klar · 111 m²
Korpelantie 18
Småhus · Ansökan
Ansatie 1
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Beviljad
Maikinpolku 8
Småhus · Ansökan
Tukkitie 10
Småhus · Beviljad
Savottatie 11
Småhus · Ansökan
Korttiontie 23
Småhus · Klar · 270 m²
Savottatie 11
Ekonomibyggnad · Ansökan
Kyynäräntie 9
Småhus · Ansökan
Kulmalanpuistokatu 3 Rak 428
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Kuulojankatu 1
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Paalukatu 9a
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Klar
Tehtaankatu 21
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Ersalonkatu 4
Småhus · Beviljad
Kanta-Häme · 44 000 invånare
Kanta-Häme · 44 000 invånare
Bostadsbyggnader
2
Affärsbyggnader
0
Rajapolku 2
Flervåningshus · Ansökan
Uranuksenkatu 1a
Flervåningshus · Ansökan
Upokkaantie 19b
Småhus · Ansökan
Kalevankatu 10
Flervåningshus · Ansökan
Kalevankatu 10
Flervåningshus · Klar · 1599 m²
Keskuskatu 15
Offentlig byggnad · Ansökan
Heiniläntie 58
Småhus · Klar · 111 m²
Korpelantie 18
Småhus · Ansökan
Ansatie 1
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Beviljad
Maikinpolku 8
Småhus · Ansökan
Tukkitie 10
Småhus · Beviljad
Savottatie 11
Småhus · Ansökan
Korttiontie 23
Småhus · Klar · 270 m²
Savottatie 11
Ekonomibyggnad · Ansökan
Kyynäräntie 9
Småhus · Ansökan
Kulmalanpuistokatu 3 Rak 428
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Kuulojankatu 1
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Paalukatu 9a
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Klar
Tehtaankatu 21
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Ersalonkatu 4
Småhus · Beviljad
Folkmängd
31.12.2025
28 555
−88 (-0.3%)
Födda
2025
169
Döda
2025
307
Nettomigration
2025
−126
Källa: Statistikcentralen
Statistikcentralens årliga tvärsnitt av alla befintliga byggnader — inte en tidsserie.
* Egnahem: Områdesgenomsnitt: Kranskommunerna
Flervån.Flervåningshus
1 440€/m²
+19 (+1.3%)
RadhusRadhus
1 894€/m²
+48 (+2.6%)
EgnahemEgnahemshus
2 238€/m²
−123 (-5.2%)
Månadsdata saknas — visar kommunens årliga €/m² för aktielägenheter.
Nuvarande prisnivå
1 440€/m²
De 5 största postnummerområdena
Följ byggnationen i Riihimäki
PrenumereraIndustri
0
Totalt
2
Källa: Ryhti — kommunens egna bygglov
Källa: Statistikcentralen — landskapsdata (Kanta-Häme)
Rajapolku 2
Flervåningshus · Ansökan
Uranuksenkatu 1a
Flervåningshus · Ansökan
Upokkaantie 19b
Småhus · Ansökan
Kalevankatu 10
Flervåningshus · Ansökan
Kalevankatu 10
Flervåningshus · Klar · 1599 m²
Keskuskatu 15
Offentlig byggnad · Ansökan
Heiniläntie 58
Småhus · Klar · 111 m²
Korpelantie 18
Småhus · Ansökan
Ansatie 1
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Beviljad
Maikinpolku 8
Småhus · Ansökan
Tukkitie 10
Småhus · Beviljad
Savottatie 11
Småhus · Ansökan
Korttiontie 23
Småhus · Klar · 270 m²
Savottatie 11
Ekonomibyggnad · Ansökan
Kyynäräntie 9
Småhus · Ansökan
Kulmalanpuistokatu 3 Rak 428
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Kuulojankatu 1
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Paalukatu 9a
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Klar
Tehtaankatu 21
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Ersalonkatu 4
Småhus · Beviljad
Rajapolku 2
Flervåningshus · Ansökan
Uranuksenkatu 1a
Flervåningshus · Ansökan
Upokkaantie 19b
Småhus · Ansökan
Kalevankatu 10
Flervåningshus · Ansökan
Kalevankatu 10
Flervåningshus · Klar · 1599 m²
Keskuskatu 15
Offentlig byggnad · Ansökan
Heiniläntie 58
Småhus · Klar · 111 m²
Korpelantie 18
Småhus · Ansökan
Ansatie 1
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Beviljad
Maikinpolku 8
Småhus · Ansökan
Tukkitie 10
Småhus · Beviljad
Savottatie 11
Småhus · Ansökan
Korttiontie 23
Småhus · Klar · 270 m²
Savottatie 11
Ekonomibyggnad · Ansökan
Kyynäräntie 9
Småhus · Ansökan
Kulmalanpuistokatu 3 Rak 428
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Kuulojankatu 1
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Paalukatu 9a
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Klar
Tehtaankatu 21
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Ersalonkatu 4
Småhus · Beviljad
Folkmängd
31.12.2025
28 555
−88 (-0.3%)
Födda
2025
169
Döda
2025
307
Nettomigration
2025
−126
Källa: Statistikcentralen
Statistikcentralens årliga tvärsnitt av alla befintliga byggnader — inte en tidsserie.
* Egnahem: Områdesgenomsnitt: Kranskommunerna
Flervån.Flervåningshus
1 440€/m²
+19 (+1.3%)
RadhusRadhus
1 894€/m²
+48 (+2.6%)
EgnahemEgnahemshus
2 238€/m²
−123 (-5.2%)
Månadsdata saknas — visar kommunens årliga €/m² för aktielägenheter.
Nuvarande prisnivå
1 440€/m²
De 5 största postnummerområdena
Följ byggnationen i Riihimäki
Prenumerera