Pirkanmaa
Pirkanmaa
Bostad
3
Affär
7
Ind.
0
Tot.
10
Maajärventie 6
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Kämmäkäntie 480
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Palomäentie 340
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Houhajärventie 52
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Rieniläntie 1
Offentlig byggnad · Ansökan
Lyhytniementie 27
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Lyhytniementie 27
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Veteraanipuistontie 9
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Heinoontie 3
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Uotsolantie 49
Offentlig byggnad · Ansökan
Nuottimäentie 3
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Soininpolku 50
Bastubyggnad · Ansökan
Yläjärventie 157
Småhus · Ansökan
Pyörsönpääntie 8
Bastubyggnad · Ansökan
Kirkkokiventie 24
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Kinkerikuja 2
Offentlig byggnad · Ansökan
Luolansuuntie 25
Småhus · Klar · 93 m²
Pallopolku 7
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Saunarannantie 17
Bastubyggnad · Ansökan
Soininpolku 50
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Pirkanmaa
Pirkanmaa
Bostadsbyggnader
3
Affärsbyggnader
7
Industri
Maajärventie 6
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Kämmäkäntie 480
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Palomäentie 340
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Houhajärventie 52
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Rieniläntie 1
Offentlig byggnad · Ansökan
Lyhytniementie 27
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Lyhytniementie 27
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Veteraanipuistontie 9
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Heinoontie 3
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Uotsolantie 49
Offentlig byggnad · Ansökan
Nuottimäentie 3
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Soininpolku 50
Bastubyggnad · Ansökan
Yläjärventie 157
Småhus · Ansökan
Pyörsönpääntie 8
Bastubyggnad · Ansökan
Kirkkokiventie 24
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Kinkerikuja 2
Offentlig byggnad · Ansökan
Luolansuuntie 25
Småhus · Klar · 93 m²
Pallopolku 7
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Saunarannantie 17
Bastubyggnad · Ansökan
Soininpolku 50
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Folkmängd
31.12.2025
23 332
−132 (-0.6%)
Födda
2025
152
Döda
2025
324
Nettomigration
2025
+11
Källa: Statistikcentralen
Statistikcentralens årliga tvärsnitt av alla befintliga byggnader — inte en tidsserie.
* Egnahem: Områdesgenomsnitt: Västra Finland
Flervån.Flervåningshus
1 411€/m²
−27 (-1.9%)
RadhusRadhus
1 204€/m²
+124 (+11.5%)
EgnahemEgnahemshus
1 437€/m²
−14 (-1.0%)
Månadsdata saknas — visar kommunens årliga €/m² för aktielägenheter.
Nuvarande prisnivå
1 411€/m²
De 5 största postnummerområdena
Följ byggnationen i Sastamala
Prenumerera0
Totalt
10
Källa: Ryhti — kommunens egna bygglov
Källa: Statistikcentralen — landskapsdata (Pirkanmaa)
Maajärventie 6
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Kämmäkäntie 480
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Palomäentie 340
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Houhajärventie 52
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Rieniläntie 1
Offentlig byggnad · Ansökan
Lyhytniementie 27
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Lyhytniementie 27
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Veteraanipuistontie 9
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Heinoontie 3
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Uotsolantie 49
Offentlig byggnad · Ansökan
Nuottimäentie 3
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Soininpolku 50
Bastubyggnad · Ansökan
Yläjärventie 157
Småhus · Ansökan
Pyörsönpääntie 8
Bastubyggnad · Ansökan
Kirkkokiventie 24
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Kinkerikuja 2
Offentlig byggnad · Ansökan
Luolansuuntie 25
Småhus · Klar · 93 m²
Pallopolku 7
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Saunarannantie 17
Bastubyggnad · Ansökan
Soininpolku 50
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Maajärventie 6
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Kämmäkäntie 480
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Palomäentie 340
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Houhajärventie 52
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Rieniläntie 1
Offentlig byggnad · Ansökan
Lyhytniementie 27
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Lyhytniementie 27
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Veteraanipuistontie 9
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Heinoontie 3
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Uotsolantie 49
Offentlig byggnad · Ansökan
Nuottimäentie 3
Kontors-, produktions- eller annan byggnad · Ansökan
Soininpolku 50
Bastubyggnad · Ansökan
Yläjärventie 157
Småhus · Ansökan
Pyörsönpääntie 8
Bastubyggnad · Ansökan
Kirkkokiventie 24
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Kinkerikuja 2
Offentlig byggnad · Ansökan
Luolansuuntie 25
Småhus · Klar · 93 m²
Pallopolku 7
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Saunarannantie 17
Bastubyggnad · Ansökan
Soininpolku 50
Fritidsbostadsbyggnad · Ansökan
Folkmängd
31.12.2025
23 332
−132 (-0.6%)
Födda
2025
152
Döda
2025
324
Nettomigration
2025
+11
Källa: Statistikcentralen
Statistikcentralens årliga tvärsnitt av alla befintliga byggnader — inte en tidsserie.
* Egnahem: Områdesgenomsnitt: Västra Finland
Flervån.Flervåningshus
1 411€/m²
−27 (-1.9%)
RadhusRadhus
1 204€/m²
+124 (+11.5%)
EgnahemEgnahemshus
1 437€/m²
−14 (-1.0%)
Månadsdata saknas — visar kommunens årliga €/m² för aktielägenheter.
Nuvarande prisnivå
1 411€/m²
De 5 största postnummerområdena
Följ byggnationen i Sastamala
Prenumerera